Bringing out the best in boys
Home About Us Banstead Prep Useful Information Admissions Activities Sport Parent Zone Contact Us

Governors and Staff List

Governors

Ashley Head* Chair & Development
James Denny Dip Arch MBIAT* Property
Timir Patel FCCA* Finance
Brent Stevens B Ed Education & Child Protection
Andrew Bustard BA Education & Able, Gifted and Talented
Nutan Joshi* Relationship Management
Andrew Chesser

Legal & Relationship Management

Andrew Shelly**

Parent Governor & Marketing

Sarah Fenn

Education - Early Years

Davina Patel**

Parent Governor

Hilary Russell BSc (Hons) ACA

Company Secretary & Clerk to the Board & Bursar
   
* Former Parent  
** Present Parent  

 

Headmaster

Graham Malcolm B Ed MA FRSA IAPS Mathematics, Religious Studies, PHSE, Games, Year 8 Geography, DSL  

 

Senior Management Team (Educational)

John Abbott BA (Hons) PGCE Deputy Head, Head of Pastoral Care , DSL
Mimi Filer BA (Hons) PGCE MA (Ed) Head of Pre Prep and Nursery, DSL
Jason Ford BA (Hons) Director of Studies, English, Games

 

Teaching Staff

Naomi McAnulty NNEB Nursery 1
Vanessa Fell BA (Hons) EYPS MA  Early Years Teacher, Nursery Co-ordinator and SENCO for Early Years and Pre-Prep
Zoe Beenham BA (Hons) PGCE Reception, Early Years Co-ordinator
Eloise Bolger BA (Hons) EYPS Reception,
Sharon Newton B Ed O.A.Dip Year 1, H&S
Charlotte Dickson BA (Hons) PGCE Year 1
Carole Haines B Ed (Hons) Year 2
Hannah Law BA (Hons) PGCE Year 2
Lynfa Landauer BA (Hons) PGCE Year 3, SENCO, English, RS
Stewart Bailey BSc (Hons) PGCE Year 4, Games, Activities Co-ordinator
Sarah Holmes BSc (Hons) PGCE Year 4, Science Co-ordinator
Emma Murray BA (Hons) PGCE Year 4, Year 3-4 Co-ordinator, French, Maths, English, Humanities
Henrietta Knell BA (Hons), MSc, PGCE Year 3, English, ICT, Project
Jason Ginn BSc (Hons) Year 5, Maths, ICT
Matthew Ayling BA (Hons) PGCE Year 5, Art, PSHE, ICT, Geography
Edward Jeens BMus (Hons) PGCE Year 6, Mathematics, History, Games, Humanities and Timetable Co-ordinator
Nicola Jeffery MA (Hons) PGCE Year 7, French & Latin
Gavin Jones BA ITE Year 8, Games Co-ordinator, Geography
Natasha Parsons BMus (Hons) PGCE Head of Music
Jill Seurre BSc (Hons) Dip SpLD Learning Support (SEN)
Julian Jeffery BA (Hons) CIPD Games Assistant

 

Teaching Assistants

Karen Pheby NCFE Level 2 Pre-Prep & Nursery
Hayley Kates NCFE Level 2 Pre-Prep & Nursery
Christine Hunt NVQ2 Pre-Prep & Nursery, After School Club 
Jackie Harvey NVQ2 Pre-Prep & Nursery, Minibus Driver
Marianne Costello NVQ3 Pre-Prep & Nursery, After School Club
Lucy Spall Early Years Educator Diploma Level 3 Pre-Prep & Nursery
Faye Waterman NVQ Level 3 Pre-Prep & Nursery
Alison Caldwell NNEB Learning Support Assistant
Anu Dawar Teaching Assistant
Louisa Rose NVQ 2 Teaching Assistant
Lauraine Ford Pre-Prep
Mary Roberts NVQ 3 Pre-Prep & Nursery
   
Support Staff  
Su Brailey Admissions & Marketing 
Julia Spence Headmaster's PA and Office Manager
Beverley Marsh Office Assistant
Jo Twyford Office Assistant
Alison Noone Bursar's Assistant
Robert Smith Premises Manager
Marco Ferreira Premises Assistant
Joseph Miller Premises Assistant
Roger Phillips Minibus Driver
Chris Walters Minibus Driver
Debbie Pulman Catering Manager
Corrine Newman Catering Assistant
Rosemary Smith Catering Assistant
Jenny Heyburn Catering Assistant


 

 

 

A Company Limited by Guarantee Number 846881 Registered Charity Number 312035    Website development by OuterEdge UK